শিৱৰ খেতি || Advance Assamese Questions Answer|| HS 1st Year Arts

 {fullWidth}

শিৱৰ খেতি 

Class 11 || Advance Assamese Questions Answer|| Higher Secondary 1st Year|| Arts Stream|| Chapter 2



আমাৰ Educational Website CBCS NOTE ত  উপলব্ধ প্ৰশ্নোত্তৰ সমুহৰ লগত সংগতি থকা কোনো সহায়ৰ বাবে আমাৰ প্ৰচাৰক লগত অথবা Contact Us ত যোগাযোগ কৰিব।


 {tocify} $title={উপলব্ধ প্ৰশ্নোত্তৰ সমূহ }


১। ভীমক ভাত খুৱাবলৈ গৈ পাৰ্বতীৰ অৱস্থা কি হৈছিল ? বৰ্ণনা কৰা


উত্তৰঃ শিৱৰ ঘৰত ভীম গৰখীয়া হিচাপে আছিল। ভীমে বহুত খাইছিল কিন্তু ভিক্ষা কৰি অনা খাদ্যৰে ভীমৰ পেট ভৰাব নোৱাৰে।


    এদিন দুপৰীয়া গৰু চৰাই আহি গৰু চৰাই আহি ভীম কাৰ্তিক আৰু গণেশৰ লগতে ভাত খাবলৈ বহিল। কাহীত ভাত দি পাৰ্বতীয়ে আঞ্জা আনিবলৈ গৈ আহি দেখে যে কাহীত ভাত নাই। পাবতীয়ে কাহীত ভাত দিয়ে হে ভীমে লগতে একে গৰহতে খাই পেলায়। তিনিা চাৰিকৈ ভাত খোৱাটো ভীমৰ পেট নভৰিল আৰু পাৰ্বতীক আকৌ ভাত খুজিলে। চৰুত ভাত শেষ হোৱাৰ বাবে লাজতে পাৰ্বতী ভীমৰ ওচৰলৈ ওলাই নাহিল। পাৰ্বতীয়ে আন্জা ভাত নিদিয়াত ভীমে হাত ধুই উঠি আহি ভিক্ষাৰ জোলোঙাত কিবা বেলেগ খোৱা বস্তু আছে যদি পাৰ্বতীক দিবলৈ অনুৰোধ জনালে। পাৰ্বতীয়ে ঘৰত একো নাই বুলি কোৱাত ভীমে খংত কলে যে তেওঁলোকৰ ঘৰত খোৱা বোৱাত যথেষ্ট কষ্ট পাইছে তেওঁ সদায় আধা পেটিয়াকৈ থাকিব লগা হয়। তেওঁ তেওঁলোকৰ ঘৰত আৰু নাথাকে কৰবালৈ গুচি যাব। এই কথাত পাৰ্বতী বহুত লজ্জিত হল।


Read : Grammar || Latter Writing || Notice Writing 


২। কি পৰিস্থিতিত শিৱই খেতি কৰিবলৈ সন্মত হৈছিল। শিৱৰ কৃষি-কৰ্মৰ এটি বৰ্ণনা দিয়া


উত্তৰঃ শিৱৰ ঘৰত ভীম গৰখীয়া হিচাপে আছিল। ভীমে বহুত খাইছিল কিন্তু ভিক্ষা কৰি অনা খাদ্যৰে ভীমৰ পেট ভৰাব নোৱাৰে।এদিন দুপৰীয়া গৰু চৰাই আহি গৰু চৰাই আহি ভীম কাৰ্তিক আৰু গণেশৰ লগতে ভাত খাবলৈ বহিল। কাহীত ভাত দি পাৰ্বতীয়ে আঞ্জা আনিবলৈ গৈ আহি দেখে যে কাহীত ভাত নাই। পাবতীয়ে কাহীত ভাত দিয়ে হে ভীমে লগতে একে গৰহতে খাই পেলায়। তিনিা চাৰিকৈ ভাত খোৱাটো ভীমৰ পেট নভৰিল আৰু পাৰ্বতীক আকৌ ভাত খুজিলে। চৰুত ভাত শেষ হোৱাৰ বাবে লাজতে পাৰ্বতী ভীমৰ ওচৰলৈ ওলাই নাহিল। পাৰ্বতীয়ে আন্জা ভাত নিদিয়াত ভীমে হাত ধুই উঠি আহি ভিক্ষাৰ জোলোঙাত কিবা বেলেগ খোৱা বস্তু আছে যদি পাৰ্বতীক দিবলৈ অনুৰোধ জনালে। পাৰ্বতীয়ে ঘৰত একো নাই বুলি কোৱাত ভীমে খংত কলে যে তেওঁলোকৰ ঘৰত খোৱা বোৱাত যথেষ্ট কষ্ট পাইছে তেওঁ সদায় আধা পেটিয়াকৈ থাকিব লগা হয়। তেওঁ তেওঁলোকৰ ঘৰত আৰু নাথাকে কৰবালৈ গুচি যাব। এই কথাত পাৰ্বতী বহুত লজ্জিত হল। ভীম গুচি যোৱাৰ পিছত পাৰ্বতীয়ে শিৱক খেতিত মন দিবলৈ কলে। প্ৰথমে শিৱই অমান্তি হৈছিল যদিও পাৰ্বতিয়ে কোৱাত তেওঁ নিজৰ ত্ৰিশূলডালকে নাঙলৰ ফাল কৰি লৈ হাল জুৰি খেতিৰ আৰম্ভ কৰিলে। এনেদৰেই শিৱৰ কৃষকাৰ্য আৰম্ভ হৈছিল।


৩। শিৱৰ খেতি কেনেদৰে নষ্ট হৈছিল ? ইয়াৰ পৰিণতি কি হ'ল?


উত্তৰঃ শিৱৰ ঘৰত ভীম গৰখীয়া হিচাপে আছিল। গৰখীয়া ভীমে বহুত খাইছিল, কিন্তু ভিক্ষা কৰি অনা চাউলেৰে ভীমৰ পেট ভৰাব নোৱাৰিছিল। ভাত দিব নোৱাৰা বাবে ভীমে পাৰ্বতীক টান কথা শুনাইছিল। ভীমৰ টান কথা শুনিব নোৱাৰি পাৰ্ৱতীয়ে শিৱক খেতি কৰিবলৈ কৈছিল। পাৰ্ৱতীৰ কথা মতে তেওঁ বিভিন্ন জনৰ পৰা বীজ সংগ্ৰহ কৰি খেতি কৰিবলৈ ললে। খেতি ভালো হল। শিবই কিন্তু পাৰ্বতীক খেতি চাবলৈ হাক দিলে কিন্তু পাৰ্ৱতীয়ে খেতি চাবলৈ মন কৰি আছিল। সেয়েহে এদিন তেওঁ খেতি চাবলৈ গল। লহপহীয়া খেতি দৰা দেখি পাৰ্বতী আচৰিত হল আৰু মুখৰ পৰা উস্ আস্ দুটা শব্দ ওলাল আৰু সেই শব্দ দুটাৰ পৰা খুৰী ওলাল আৰু সেই খুৰী দুটাই খেতি দৰা পুৰি দিলে ইয়াকে দেখি পাৰ্ৱতী ভয় খালে আৰু ঘৰলৈ গৈ মনে মনে থাকিল।নিজৰ দোষ স্বীকাৰ কৰি পাৰ্ৱতীয়ে শিৱক পুনৰ খেতি কৰিবলৈ কৰে। পাৰ্ৱতী অনুৰোধত তেওঁ পুনৰ খেতি কৰিলে। সেইবোৰ খেতি বৰ ভাল হল। খেতি কাটিবৰ সময়ত ভীমক পঠিয়াই ধান কটাই আনিলে। সেয়া দেখি ভীমে ভঙুৱা শংকৰে কি খেতি কৰিলে বুলি হাহিব ধৰিলে ভীমৰ মুঠিৰে মাত্ৰ ৩ মুঠি ধান হে হল। পাৰ্বতীয়ে শিৱক খং কৰিলে আৰু পাৰ্ৱতীয়ে খং কৰা দেখি শিৱৰ খং উঠিল খংত শিৱই সকলো ধান জ্বলাই দিলে সাতদিন ধৰি জুই নুনুমুৱাত পাৰ্ৱতীয়ে কোৱাত শিৱই কমণ্ডলুৰ পানীৰে জুই নুমালে যদিও ধানবোৰ আধাপুৰা হল। সেইবাবে আধাপুৰা ধানখিনি আহ্ আৰু একেবাৰে নোপোৰাকৈ থকা ধানখিনিক শালি বুলি কয়।


Related Topic


৪। পাঠটিৰ মাজেদি শিৱৰ লৌকিক ৰূপটো কিদৰে ফুটি ওলাইছে বৰ্ণনা কৰা।


উত্তৰঃ কাব্যপুথি খনত শিৱক খেতিয়কৰূপে, ভীমক গৰখীয়াৰূপে কল্পনা কৰা অসমীয়া লৌকিক সমাজ এখনৰ প্ৰতিচ্ছবিহে কাব্যখনিত প্ৰকাশিত হৈছে। কবিয়ে সমগ্ৰ কাব্যখনিত এক বিমল হাস্যৰসৰ সৃষ্টি কৰি জনসাধাৰণক আনন্দ দিবলৈ প্ৰয়াস কৰিছে।


    শিৱৰ ঘৰত ভীম গৰখীয়া হিচাপে আছিল। গৰখীয়া ভীমে বহুত খাইছিল, কিন্তু ভিক্ষা কৰি অনা চাউলেৰে ভীমৰ পেট ভৰাব নোৱাৰিছিল। ভাত দিব নোৱাৰা বাবে ভীমে পাৰ্বতীক টান কথা শুনাইছিল। ভীমৰ টান কথা শুনিব নোৱাৰি পাৰ্ৱতীয়ে শিৱক খেতি কৰিবলৈ কৈছিল। পাৰ্ৱতীৰ কথা মতে তেওঁ বিভিন্ন জনৰ পৰা বীজ সংগ্ৰহ কৰি খেতি কৰিবলৈ ললে। খেতি ভালো হল। শিবই কিন্তু পাৰ্বতীক খেতি চাবলৈ হাক দিলে কিন্তু পাৰ্ৱতীয়ে খেতি চাবলৈ মন কৰি আছিল। সেয়েহে এদিন তেওঁ খেতি চাবলৈ গল। লহপহীয়া খেতি দৰা দেখি পাৰ্বতী আচৰিত হল আৰু মুখৰ পৰা উস্ আস্ দুটা শব্দ ওলাল আৰু সেই শব্দ দুটাৰ পৰা খুৰী ওলাল আৰু সেই খুৰী দুটাই খেতি দৰা পুৰি দিলে ইয়াকে দেখি পাৰ্ৱতী ভয় খালে আৰু ঘৰলৈ গৈ মনে মনে থাকিল।নিজৰ দোষ স্বীকাৰ কৰি পাৰ্ৱতীয়ে শিৱক পুনৰ খেতি কৰিবলৈ কৰে। পাৰ্ৱতী অনুৰোধত তেওঁ পুনৰ খেতি কৰিলে। সেইবোৰ খেতি বৰ ভাল হল। খেতি কাটিবৰ সময়ত ভীমক পঠিয়াই ধান কটাই আনিলে। সেয়া দেখি ভীমে ভঙুৱা শংকৰে কি খেতি কৰিলে বুলি হাহিব ধৰিলে ভীমৰ মুঠিৰে মাত্ৰ ৩ মুঠি ধান হে হল। পাৰ্বতীয়ে শিৱক খং কৰিলে আৰু পাৰ্ৱতীয়ে খং কৰা দেখি শিৱৰ খং উঠিল খংত শিৱই সকলো ধান জ্বলাই দিলে সাতদিন ধৰি জুই নুনুমুৱাত পাৰ্ৱতীয়ে কোৱাত শিৱই কমণ্ডলুৰ পানীৰে জুই নুমালে যদিও ধানবোৰ আধাপুৰা হল। সেইবাবে আধাপুৰা ধানখিনি আহ্ আৰু একেবাৰে নোপোৰাকৈ থকা ধানখিনিক শালি বুলি কয়। এনেদৰে শিৱই কৃষিকাৰ্য আৰম্ভ কৰিছিল।


chapter Numbers



ADMIN HUMBLE REQUEST

Post a Comment

Previous Post Next Post

Ads

Photo Ads