১৫ আগষ্ট, ২০২২ চন ৭৫ তম্ নে ৭৬ তম্ স্বাধীনতা দিৱস জানি লওক

{fullWidth}

১৫ আগষ্ট,২০২২ চন ৭৫ নে ৭৬ তম স্বাধীনতা দিৱস?

৭৬ তম স্বাধীনতা দিৱস: ভাৰতীয়সকলে ১৫ আগষ্টত স্বাধীনতাৰ ৭৫ বছৰ উদযাপন কৰিবলৈ সাজু হৈছে। স্বাধীন ভাৰতীয় হিচাপে এই দিনটোৰ ইতিহাস আৰু তাৎপৰ্যৰ বিষয়ে আপুনি জানিব লাগিব।





স্বাধীনতা দিৱস ২০২২: ভাৰত সকলো সজ্জিত হৈ ১৫ আগষ্ট , স্বাধীনতা দিৱস উদযাপন কৰিছে। কিন্তু এইটো ৭৫ তম নে ৭৬ তম স্বাধীনতা দিৱস তাক লৈ যথেষ্ট বিভ্ৰান্তি আছে চচিয়েল মিডিয়া আৰু বহুতৰ মাজত। দৰাচলতে, কিছুমানে পৰামৰ্শ দিছে যে এইটো 74 তম। প্ৰশ্নটোৰ উত্তৰ দিয়াটো অংকৰ বিষয়ে; ঠিক, এইটো কোনটো স্বাধীনতা দিৱস? ভাৰতে এই বছৰ ব্ৰিটিছ শাসনৰ পৰা স্বাধীনতাৰ ৭৫ বছৰ উদযাপন কৰিব নে ৭৬ তম ?

 প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ২০২১ চনৰ ১২ মাৰ্চত স্বাধীনতাৰ ৭৫ বছৰ উদযাপন আৰু স্মৰণৰ বাবে "আজাদী কা অমৃত মহোৎসৱ" আৰম্ভ কৰিছিল যিয়ে আমাৰ স্বাধীনতা বাৰ্ষিকীৰ বাবে ৭৫ সপ্তাহৰ গণনা আৰম্ভ কৰিছিল।



Place: Nimati Ghat 


স্বাধীনতা দিৱস ২০২২: ১৫ আগষ্ট, সোমবাৰ, ভাৰতে ব্ৰিটিছ শাসনৰ পৰা মুক্ত হৈ ইয়াৰ স্বাধীনতাৰ ৭৫ বছৰ উদযাপন কৰিবলৈ সাজু হৈছে (৭৬ তম স্বাধীনতা দিৱস)। 

১৯৪৭ চনৰ ১৫ আগষ্টত ভাৰতে ব্ৰিটিছ ঔপনিৱেশিক শাসনৰ পৰা স্বাধীনতা লাভ কৰে। স্বাধীনতাৰ সংগ্ৰাম এটা দীঘলীয়া আৰু ক্লান্তিকৰ আছিল; বহুতো স্বাধীনতা সংগ্ৰামীৰ ত্যাগৰ সাক্ষী হৈ, যিসকলে তেওঁলোকৰ দেশ আৰু সহ-নাগৰিকসকলৰ বাবে প্ৰাণ দিছিল। এই দিৱসত আমাৰ স্বাধীনতা সংগ্ৰামী, আমাৰ দেশৰ ইতিহাস, ইয়াৰ সংস্কৃতি আৰু সামগ্ৰিকভাৱে ৰাষ্ট্ৰৰ সাফল্যক সন্মান জনোৱা হয়। ই প্ৰতিজন ভাৰতীয় নাগৰিকক ২০০ বছৰতকৈও অধিক সময় ধৰি ব্ৰিটিছ ঔপনিৱেশিকৰ কবলৰ পৰা উদ্ধাৰৰ যুগৰ এক নতুন আৰম্ভণিৰ বিষয়ে সোঁৱৰাই দিয়ে।


$ads={2}

প্ৰথম বিশ্বযুদ্ধৰ সময়ত ভাৰতীয় স্বাধীনতা আন্দোলন আৰম্ভ হৈছিল আৰু মহাত্মা গান্ধীৰ (মোহনদাস কৰমচান্দ গান্ধীৰ) নেতৃত্বত হৈছিল। ভাৰতীয় স্বাধীনতা বিধেয়ক ১৯৪৭ চনৰ ৪ জুলাইত ব্ৰিটিছ হাউচ অৱ কমন্সত উত্থাপন কৰা হৈছিল আৰু এপষেকৰ ভিতৰত গৃহীত হৈছিল। ই ১৯৪৭ চনৰ ১৫ আগষ্টত ২০০ বছৰতকৈও অধিক ব্ৰিটিছ শাসনৰ সমাপ্তি চিহ্নিত কৰে। মহাত্মা গান্ধী, জৱাহৰলাল নেহৰু, চৰ্দাৰ বল্লভভাই পেটেল, ভগত সিং, চন্দ্ৰ শেখৰ আজাদ, সুভাষ চন্দ্ৰ বসু আৰু বহুতো নেতাই ভাৰতীয় স্বাধীনতা সংগ্ৰামত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল।


Also Read: Motivational or Life view


ভাৰতীয় স্বাধীনতা দিৱস সমগ্ৰ দেশতে ৰাষ্ট্ৰীয় বন্ধ হিচাপে পালন কৰা হয়। এইটোৱে আমাক স্বাধীনতা আন্দোলনৰ বাবে আৰু ব্ৰিটিছ শাসনৰ পৰা স্বাধীনতা লাভ কৰিবলৈ আমাৰ স্বাধীনতা সংগ্ৰামীসকলে কৰা বহুতো ত্যাগৰ কথা সোঁৱৰাই দিয়ে। দেশখনৰ ইতিহাসত স্বাধীনতা সংগ্ৰামীসকলৰ নেতৃত্বত প্ৰতিশোধ আৰু বিদ্ৰোহৰ বহুতো ঘটনাৰে লিখা হৈছে। অৱশেষত ব্ৰিটিছসকলক বাহিৰ হৈ পৰে  আৰু ফৰ্চিনা লৰ্ড মাউণ্টবেটেন সেই সময়ৰ ভাইচৰয়, ভাৰতক ১৯৪৭ চনৰ ১৫ আগষ্টত দেশখনক ঔপনিৱেশিক শাসনৰ পৰা মুক্ত কৰে। অৱশ্যে, এই দিনটোত ব্ৰিটিছ শাসিত ভাৰতক দুখন দেশ - ভাৰত আৰু পাকিস্তানলৈ বিভাজন কৰা হৈছিল।


CNews Desk{alertSuccess}



ADMIN HUMBLE REQUEST
Previous Post Next Post

Ads

Photo Ads