Online Social Media আৰু মানসিক স্বাস্থ্যৰ ওপৰত প্ৰভাৱ

 


অনলাইন Social মিডিয়া আৰু মানসিক স্বাস্থ্য:

যদিও আমাৰ বহুসংখ্যকে অনলাইন মাধ্যমৰ জৰিয়তে সম্পৰ্কিত হৈ থকাৰ প্ৰশংসা কৰে, অযৌক্তিক ব্যৱহাৰে উদ্বিগ্নতা, বিষাদ, পৃথকীকৰণ, আৰু FOMO এফ.ও.এম.ও.-ৰ সংবেদনক ইন্ধন যোগাব পাৰে। এয়া হৈছে আপোনাৰ প্ৰৱণতা সলনি কৰাৰ আৰু আপোনাৰ মনৰ ওপৰত কাম কৰাৰ উপায়।




Social  মিডিয়াই আমাৰ মানসিক স্বাস্থ্যৰ ওপৰত কি দৰে প্ৰভাৱ পেলায়
ব্যক্তিসকল সামাজিক প্ৰাণী।
 আমি বিচাৰো যে আমাৰ বন্ধুত্ব গোটেই দৈনন্দিন জীৱনত বিকশিত হওক, আৰু আমাৰ সম্পৰ্কৰ শক্তিয়ে আমাৰ মানসিক সুস্থতা আৰু আনন্দক যথেষ্ট প্ৰভাৱিত কৰে। আনৰ সৈতে সামাজিকভাৱে সম্পৰ্কিত হ'লে চাপ, উদ্বিগ্নতা আৰু দুৰ্ভাগ্য হ্ৰাস কৰিব পাৰে, আত্মসন্মানক সহায় কৰিব পাৰে, সান্ত্বনা আৰু আনন্দ দিব পাৰে, অসহায় তাত থাকিব পাৰে, আনকি আপোনাৰ জীৱনত দীঘলীয়া সময় যোগ দিব পাৰে। আনফালে, দৃঢ় সামাজিক সম্পৰ্কৰ অভাৱই আপোনাৰ মানসিক আৰু উৎসাহী সুস্থতাৰ বাবে এক প্ৰকৃত বিপদ প্ৰতিনিধিত্ব কৰিব পাৰে।
    আজিৰ যুগত, আমাৰ বৃহৎ সংখ্যক লোকে ইজনে সিজনক বিচাৰি উলিয়াবলৈ আৰু সংযুক্ত কৰিবলৈ ফেচবুক(Facebook) টুইটাৰ (Tweeter), স্নেপচ্যাট(Snapchat), ইউটিউব (YouTube for entertainment), আৰু ইনষ্টাগ্ৰামৰ (instagram) দৰে ৱেব-আধাৰিত মিডিয়া পৰ্যায়ৰ জৰিয়তে নিৰ্ভৰ কৰে। যদিও প্ৰত্যেকৰ ইয়াৰ সুবিধা আছে, এইটো স্মৰণীয় যে অনলাইন মাধ্যম কেতিয়াও প্ৰমাণযোগ্য মানৱ সংঘৰ বাবে বাণিজ্য হ'ব নোৱাৰে। ই আশা কৰে যে চাপ হ্ৰাস কৰা আৰু আপোনাক অধিক আনন্দদায়ক, উন্নত আৰু অধিক ভাল অনুভৱ কৰা ৰাসায়নিক পদাৰ্থবোৰ বন্ধ কৰিবলৈ আনৰ সৈতে মুখামুখি সংস্পৰ্শলৈ আহিব। ঘটনাক্ৰমে ব্যক্তিসকলক একত্ৰিত কৰাৰ উদ্দেশ্যে কৰা এক উদ্ভাৱনৰ বাবে, ৱেব-আধাৰিত মাধ্যমৰ সৈতে যথেষ্ট শক্তি আহৰণ কৰাটোৱে আপোনাক সঁচাকৈয়ে অধিক নিৰ্জন আৰু নিৰ্জন অনুভৱ কৰাব পাৰে আৰু অস্থিৰতা আৰু বিষাদৰ দৰে আৱেগিক কল্যাণৰ বিষয়বোৰ অৱনতি কৰিব পাৰে।






ইয়াৰ অপকাৰীতা আৰু উপকাৰিতা: পঢ়িবলৈ...

Post a Comment

Previous Post Next Post

Ads

Photo Ads